Roundup: Toppenish soccer closes out 12-0 league season | Prep Sports

TOPPENISH — Alexander Magana scored his best 31st goal in Yakima Valley and Toppenish ended his perfect league season with a 2-0 win over Wapato.

It took Magana almost 55 minutes to break the goalless tie and compatriot Juan Diego Mendoza added an insurance goal 15 minutes later. The Wildcats won their 10th straight game to finish their SCAC-EWAC West roster 12-0.

They are #2 in the WIAA’s latest 1A RPI rankings and will be hosting a first-round losers district match next Thursday. Wapato finished the regular season 8-4 in league play and will be away in the first round next Thursday.

First half: No goals.

Second half: 1, Toppenish, Alexander Magana, 55:00; 2, Toppenish, Juan Diego Mendoza, 70:00.

Saves: Andi Aguilar (W) 7; Hector Godinez (T) 0.

HOCHLAND 7, NACHESTAL 0: At Naches, Jose Carrasco and Jesus Esquivel each scored two goals in a game that ended at halftime. The Rangers’ season is over and the Scotties will end their regular season at home in a make-up game against Zillah on Friday before hosting a first-round losers game in the district tournament next Thursday.

Zillah defeated Kiona-Benton 3-0 in a non-league game Thursday night.

First half: 1, Highland, Jesus Esquivel; 2, Upland, Esquivel; 3, Highland, Jose Perez; 4, Highland, Albert Magallon (Perez); 5, Highland, Jose Carrasco (Juan Luis González); 6, Highlands, Carrasco (Yahir Castro); 7, Highland, Alex Silva.

LA SALLE 4, GRANGER 1: At Granger, La Salle brought his league record in the last regular season game for both teams to 6-6. The Lightning have earned the SCAC-EWAC West No. 4 spot and will play a losers match next Thursday in Connell. Uzziel Equihua scored Granger’s only goal.

CWAC

GRANDVIEW 5, EPHRATA 1: At Grandview, the Greyhounds ended the regular season with their third win in four games. Grandview will host Selah in a district first-round game, and Ephrata will play at Ellensburg, which Selah beat 3-0 on Thursday night.

TRACK

Bryan runs 46.71 in 300HEast Valley senior Allison Bryan moved up to second in the state among Class 2A athletes by running 46.71 in the 300-meter at a three-team CWAC meeting in Ephrata on Thursday hurdles ran.

Bryan, who also won the 200m and long jump, broke EV’s school record in the 300 hurdles. Five Valley personal bests were achieved at CWAC’s other league meet in Prosser, where Ellensburg’s Joshua Boast dropped his 110 hurdle best to 15.64 and also won the long jump and triple jump.

In the CBBN competition, Eisenhower’s Kara Mickelson went on to break her sprint bests by winning the 200 (26.12) and 400 (58.26), and Davis’ Donald Barnes won the boys 200 in 23.00 in the Zaepfel- Stadion.

CBBN

With Eisenhower

BOYS

team score: Eisenhower 2-0, Moses Lake 1-1, Eastmont 1-1, Davis 0-2.

Local Winners — 100: Donald Barnes (D) 11.41. 200: Barnes (D) 23.00. 400: Judah Oldenkamp (Ike) 54.48. 1600: Nathan Johnson (Ike) 4:46.12. 3200: Johnson (Ike) 10:18.54. 300H: Aiden Waddle (Ike) 42.82. 4×400: Eisenhower 3:43.38. Jav: Jose Ochoa (Ike) 157-6. TJ: Waddle (Ike) 41-4.5.

GIRL

team score: Eisenhower 2-0, Moses Lake 2-0, Davis 0-2, Eastmont 0-2.

LoCal Winner — 100: Kara Mickelson (Ike) 13.19. 200: Mickelson (Ike) 26.12. 400: Mickelson (E) 58.26. 800: Isabella Alvarado (E) 2:23.76. 1600: Alvarado (E) 5:38.57. 3200: Hannah Hilton (E) 12:31.46. 4×100: Eisenhower 51.65. 4×400: Eisenhower 4:27.85. Disc: Mary Mickelson (Ike) 103-3. Jav: Sara Diehm (Ike) 89-2. HJ: Camryn Birch (D) 4-8.

At Sunnyside

BOYS

team score: Wenatchee 2-0, West Valley 1-1, Sunnyside 0-2.

LoCal Winner — 100: Adam Chandler (WV) 11.64. 200: Myles Newhouse (S) 23.01. 400: Max Garcia-Pinon (S) 53.04. 1600: Caden Casteel (WV) 4:28.40. 3200: Casteel (WV) 9:57.21. 300H: Gabe Golbek (WV) 42.96. 4×100: West Valley 45.18. 4×400: Sunnyside 3:34.36. HJ: Jackson Cluff (WV) 6-0. LJ: Cluff (WV) 21-5.75. TJ: Clifton Motley (WV) 41-11.75.

GIRL

team score: Wenatchee 2-0, West Valley 1-1, Sunnyside 0-2.

Local Winners — 1600: Katie Murdock (WV) 5:26.08. 3200: Murdock (WV) 11:54.86. Jav: Maggie Alexander (WV) 93-10. HJ: Ella Ferguson (WV) 4-8. PV: Regan Irvine (WV) 10-6.

CWAC

At Prosser

BOYS

team score: Selah 3-0, Ellensburg 2-1, Prosser 1-2, Grandview 0-3.

100: Chase Perez (Ell) 11.54. 200: Shaun Salveson (S) 08/23. 400: Devin Mooney (S) 53.85. 800: Cooper Quigley (S) 2:01.62. 1600: Quigley (S) 4:32.53. 3200: Nathan Shipley (S) 10:27.56. 110H: Joshua Boast (Ell) 15.64. 300H: Kolbe Phillips (P) 44.14. 4×100: Selah 44:49. 4×400: Selah 3:42.22.

Shot: Kestin Hofstad (P) 45-1.5. Disc: Richard Wellington (Ell) 133-8. Jav: Wellington (Ell) 139-9. PV: Adam Singer (Ell) and Mason Blad (Ell) 12-0. LJ: Boast (Ell) 20-0.25. TJ: Boast (Ell) 41-3.

GIRL

team score: Ellensburg 3-0, Prosser 2-1, Selah 1-2, Grandview 0-3.

100: Carsyn Arlt (Ell) 13.03. 200: Arlt (Ell) 27.20. 400: Nataly Amador (G) 1:01.48. 800: Amador (G) 2:42.95. 1600: Kate Laurent (Ell) 5:19.35. 3200: Rylee Leishman (Ell) 12:40.62. 100: Sierra Newell (S) 17.90. 300H: Jazmine Richey (G) 53.59. 4×100: Ellensburg 51.40. 4×200: Prosser 1:55.48. 4×400: Ellensburg 4:12.76.

Shooting: Faith Larsen (Ell) 28-9. Disc: Larsen (Ell) 89-1. Jav: Kieryann Mattson (S) 110-10. HJ: Halle Wright (P) 5-0. PV: Clara Holmes (S) 8-0. LJ: Cambree Blair (P) 15-8.25. TJ: Blair (P) 34-0.

At Efrata

BOYS

team score: Ephrata 2-0, East Valley 1-1, Othello 0-2. EV Winner — 3200: Austin saves 11:12.63.

GIRL

team score: Ephrata 2:0, Othello 1:1, East Valley 0:2. EV Winner — 200: Allison Bryan 26.87. 300H: Bryan 46.71. Shot: Emma Grünberg 32-6.25. Jav: Grünberg 93-8. LJ: Bryan 16-3.

TENNIS

CBBN

Eisenhower Boys 6 Sunnyside 1

Singles: Henry Hodge (E) d. Simon Copenhaver 6-3, 6-4; Isac Almonte (S) d. Angel Rodriguez 2-6, 6-4, 6-4; Christian Salas (E) d. Partick Wise 6-0, 6-0; Josiah Garcia (E) d. Mohammed Sarameh 6-1, 6-0.

double: Angel Ramirez-Orlan Delgado (E) d. Christopher Romero-Joaquin Garibay 6-1, 6-2; William Oldenkamp-Angel Jimenez (E) d. Calvin Copenhaver-Anthony Ventura 6-2, 6-1; Brian Priego-Ernie Hernandez (E) d. Oscar Jimenez Gaige Pierce 6-0, 6-4.

Eisenhower Girls 4, Sunnyside 3

Singles: Emma Stephens (E) d. Cecilia Tovar 6-2, 6-3; Alyssah Cornejo (E) d. Macy Noem 6-1, 6-3; Natalie Dick (E) d. Mirna Ramírez 4:6, 6:1, 6:1; Kayla King (E) d. Areesa Rodriguez 6-4, 6-4.

double: Andrea Pineda-Stephanie Flores (S) d. Lizette Bueno-Ada Querin 6-1, 6-2; Olivia Mears-Annalise Alverez (S) d. Alexandra Tovar-Cinthya Cabanillas Garcia 6-0, 6-1; Claire Sheehan-Fatima Tellez (S) d. Vivi Armijo-Anicca Martinez 7-5, 6-4.

SCAC-EWAC

White Swan Cubs 1, Highlands 1

Singles: Isaac Jensen (H) d. Isaac Sauer 6-4, 7-5.

double: Eli Sauer-Andres Zuniga (WS) f.

Highland Girls 4, White Swan 1

Singles: Lucia Martinez (H) d. Jimena Gutierrez 6-3, 6-1; Ashley González (H) d. Nadia Espindola 6-0, 6-0.

double: Michelle Gutierrez-Yadira Zuniga (WS) d. Madie Monson-Josie Diaz 6-4, 6-3; Jackie Ceja-Yazmin Flores (H) d. Angela Chavarin-Elva Gomez 6-0, 6-2; Judith Silva-Athziri Silva (H) d. Andrea Anguiano-Daniela Delgado 6-0, 6-0.

Granger boys 3, Wahluke 2

Singles: Andres Fierros (W) d. Enrique Aldaco 6-0, 6-1; Max Urrutia (W) d. Kenyon Slade 6-4, 6-0.

double: AJ Cardenas-Adam Asher (G) d. Juan Bravo-Osvaldo Alvarez 6-1, 6-0; Paul Stewart-Eden Asher (G) d. Luis Vidrancos-Juan Herrera 6-2, 6-2; Arthur Heckert-Fernando Romero (G) f.

Granger girl 3, Wahluke 2

Singles: Jenni Savedra (W) f.; Natalie Baragan (W) f.

double: Jasslyn Ramos-Eliane Rios (G) d. Patty Guerro 6-1, 6-1; Hannah Valenzuela-Marian Alaniz (G) d. Sofia Fabela-Monique Ramirez 6-1, 6-1; Jessika Arceo-Idaly Cardoza (G) d. Janae Bravo – Jacky Barajas 3:6, 6:3, 6:2.

Goldendale boys 4, Cle Elum 1

Singles: Luke Chafin (CE) d. Max Christensen 6-4, 6-2; Eli Golding (G) d. Ezra Peterson 6-0, 6-1.

double: Kyden Blunt-Sam McCandless (G) d. Colin O’Cain-Jett Favero 3-6, 7-5, 6-4; Tristin Toledo-Jacob Harris (G) for; Hans Martin-Logan Speer (G) for.

Goldendale Girls 3, Cle Elum 2

Singles: Gwen Gilliam (G) d. Amanda Board 6-0, 6-2; Taylor beam (G) d. Maddie Castro 6-1, 6-0.

double: Lizzy Hedges Jeslyn Berry (G) d. Sadie Melhorn-Lola Favero 6-2, 6-4; Avalon Dewitt-Naroa Mendibilbatiz (CE) d. Jewelia Siglin-Rubin Russell 6-2, 6-0; Jessica Korich-Ruby Anderson (CE) d. Angelina Owens Hailey Byers 6-1, 6-0.

Leave a Comment