PREP ROUNDUP for May 27, 2022: Alpena baseball sweeps Cadillac | News, Sports, Jobs




BASEBALL

Final score as of May 27th

Alpena 1

Cadillac 0

Alpena Stats: Beating: Jake Zann, 2 hits, double; Travis Weide, Schlager, RBI; Matt Thompson, hit, run scored; Pitching: Matt Thompson, 3 hits, 4K, 2BB.

Alpena 7

Cadillac 2

Alpena stats: Batting: Travis Weide, 2 hits, 2 RBI, 2 runs scored; Logan Momrik, 2 hits; Brady Pagels, hit, 2 RBI, run scored; Alex Cadarette, hit, RBI; Pitching: Logan Momrik, 2 runs (unearned), 3 hits, 5K, 2BB.

onaway 17

poses 6

Posen stats: Beating: Joey Konieczny, 2 hits, 3 RBI; Ethan Soik, hit, 2 RBI; Cole Krajniak, Ethan Romel and Jack Romel, 1 hit each.

onaway 20

poses 5

Posen Stats: Batting: Cole Krajniak, double, 2 RBI, run scored; Joey Konieczny, doubles, 2 RBI.

SOFT BALL

Final score as of May 27th

onaway 7

poses 4

Pose Stats: Beating: Faith Cousins, 2 hits, double; Abi Schellie, hit, RBI, running hit; Jocelyn Hincka, hit, 2 RBI, run scored.

Onaway 22

poses 8

Posen stats: Batting: Lizzy Romel, 2 hits, 2 RBI, 3 runs scored; Makayla Kamyszek, hits, 2 RBI; Abi Schallie, 2 hits, RBI.

ATHLETICS

May 26 North Star League Big Dipper Championship results

BOYS – Alcona (182), Rogers City (29)

100 dashes – 1st Gavin Walker, Alcona, 11.71; 2. Garrett Somers, Alcona, 11.84; 4. Isaac Paull, Rogers City, 11.94; 5. Fallon Hux, Alcona, 12.69.

200 dash – 1st Garrett Somers, Alcona, 23:47; 2. Jeremiah Bullis, Alcona, 23.54; 5. Mason Bowden, Rogers City, 26.32.

400 dashes – 2nd Garrett Somers, Alcona, 55.45; 3. Jeremiah Bullis, Alcona, 55:99; 4. Sawyer Seminoff, Alcona, 57.21.

800 runs – 2. Carter Upper, Alcona, 2:19.27; 3. Jose Williams, Rogers City, 2:21.52; 4. William Liebler, Alcona, 2:24.08.

1,600 run – 1. Jose Williams, Rogers City, 5:10.28; 2. Carter Upper, Alcona, 5:11.25.

3,200 run – 1. Carter Upper, Alcona, 12:03.85; 2. Dawson Rigby, Alcona, 12:19.95; 3. Kelvin Travis, Alcona, 12:20.11; 5. Jonah Riddle, Rogers City, 13:11.61.

110 hurdles – 1st Hunter Rigby, Alcona, 18:35; 4. Ashton Rigby, Alcona, 20.72.

300 hurdles – 1st Hunter Rigby, Alcona, 47.05; 2. Logan Brown, Alcona, 47.56; 3. Ashton Rigby, Alcona, 02/48.

400 Season – 1. Alcona (Gavin Walker, Fallon Hux, Jacob June, Hunter Rigby), 48.68.

800 Squadron – 1. Alcona (Garrett Somers, William Liebler, Jeremiah Bullis, Hunter Rigby), 1:37.44.

1,600 Season – 1. Alcona (Sawyer Seminoff, Fallon Hux, William Liebler, Gavin Walker), 3:57.49.

3,200 Season – 2. Rogers City (Jonah Riddle, Landyn Mertz, Mason Bowden, Jose Williams), 10:36.53; 3. Alcona (Avery Glore, Ziggy Villalobos, Dawson Rigby, Evan Woods), 10:50.06.

Shot Put – 1. Hayden Johnston, Alcona, 37-3; 3. Jacob June, Alcona, 34-9; 5. Isaac Paull, Rogers City, 33-0 ¼.

Discus—1 Jacob June, Alcona, 104-4; 2. Logan Zuchowski, Alcona, 98-11; 4. Hayden Johnston, Alcona, 93-4.

High Jump – 1. Hayden Johnston, Alcona, 5-6.

Pole Vault – 1. Jeremiah Bullis, Alcona, 10-6.

Long Jump — 1st Hayden Johnston, Alcona, 19-4; 2. Isaac Paull, Rogers City, 18-9; Carter Upper, Alcona, 16-7.

GIRLS — Alcona (134), Rogers City (40)

100 stroke – 1. Carmen Dellar, Alcona, 13.86; 2.Emma Travis, Alcona, 14.57; 3. Alexis Cook, Roger City, 14.58.

200 dashes – 1. Carmen Dellar, Alcona, 28.25; 3. Isabella Bravata, Alcona, 31.91; 5. Lily Bunton, Rogers City, 32.38.

400 dashes – 1. Carmen Dellar, Alcona, 1:05.49; 4. Mallary Tosch, Rogers City, 1:17.21.

800 runs – 1. Sara Decker, Alcona, 2:46.88; 2. Emma Travis, Alcona, 2:48.29; 4 Vada Fink, Rogers City, 2:59.59.

1,600 runs – 2nd Emma Travis, Alcona, 6:34.75.

3,200 run – 4th Kaitlyn Losinski, Rogers City, 19:38.81.

100 hurdles – 1st Lily Bunton, Rogers City, 19.92; 2. Haley Glick, Alcona, 20.57; 3. Jenna West, Alcona, 20.67; 4. Hope Coolman, Rogers City 21.70.

300 hurdles – 1st Jenna West, Alcona, 59.21; 3. Haley Glick, Alcona, 1:01.42; 4. Piper Whitefield, 1:08.12.

400 Season – 1. Rogers City (Lola Mateas Rodriguez, Hope Coolman, Lily Bunton, Alexis Cook), 58.05; 3. Alcona (Sara Decker, Jenna West, Isabella Bravata, Piper Whitefield), 08/58.

800 Season – 1st Alcona (Sara Decker, Jenna West, Isabella Bravata, Piper Whitefield), 2:03.62.

1,600 Season – 1. Alcona (Sara Decker, Emily Burgess, Kelsey Hansen, Carmen Dellar), 4:54.60; 3. Rogers City (Mallary Tosch, Isabel Haselhuhn, Vada Finch, Amber Karsten), 5:47.64.

3,200 Season – 2. Rogers City (Vada Finch, Isabel Hazelhuhn, Mallary Tosch, Kaitlyn Losinski), 13:28.09.

Shot Put – 1. Kelsey Hansen, Alcona, 32-11 ¾.

Discus—1. Kelsey Hansen, Alcona, 103-8; 2. Amanda DeSouza, Alcona, 80-5.

Long Jump – 1st Kelsey Hansen, Alcona, 15-5; 3. Haley Glick, Alcona, 12-11¼; 5. Lola Mateas Rodriguez, 11-4 ¼.

*Results from the May 26th Little Dipper Championships will appear in a future issue of The News



Today’s breaking news and more in your inbox






Leave a Comment